Arefe Gününde Neler Yapılabilir

Arefe günümüz mübarek olsun. Rabbim sevdiklerimizle sağlık mutluluk huzur içerisinde nice nice bayramlar geçirmemizi nasip etsin. Arefe günü bizim evde temizliğin son rutuşları yapılırdı. Günlerdir serilmeyen yıkanmış mis gibi halılar nihayet serilirdi. Tabi önce son kez dip köşe silinir tozlar alınırdı:) Ah annem ahh şimdi kendi evimdeyim ne gelen oluuur ne giden sadece bir kaç arkadaş yada komşu gurbet denilen şey bu mu? Yada biz gençler değerlerimizi mi yitiriyoruz. ama biz eşimle ve oğlumla huzur evini ziyaret etmek istiyoruz. Amcalar teyzeler yalnız kalmasın. Dua edelim dua alalım diye. Biz bugün ailecek çarşı pazar dolaşıcaz. Şekerimizi çikolatamızı tatlımızı alıcaz. Arabamızı yıkatıcaz malum arefe suyu iyi olur o da yıkansın:) Annem arefe günü bizi mutlaka banyo yaptırırdı arefe suyu şifalı olur müberek olur diye aynı çeşmeden akan su bir günde mübarekleşir mi acep? Neyse arefe günü yapılması faydalı olan bazi ibadetleri sizlerle paylaşmak istedim. Rabbim ibadetleri kabul olunan kullardan eylesin...


1-
Arefe günü sabah namazından, Kurban bayramının dördüncü günü ikindi namazına kadar, erkek-kadın herkes, cemaatle kılsın, yalnız kılsın, 23 vakit farz namazda selam verir vermez, (Allahümme entesselam...) demeden önce, bir kere, vacib olan teşrik tekbirini söylemeli, yani, (Allahü ekber, Allahü ekber. La ilahe illallahü vallahü ekber, Allahü ekber ve lillahil-hamd) demelidir.
Camiden çıktıktan veya konuştuktan sonra, artık teşrik tekbirini okumak gerekmez. (Halebi)

2-
Zilhiccenin ilk dokuz günü oruç tutmak sevaptır; fakat Arefe günü oruç tutmak daha çok sevaptır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Arefe günü oruç tutana, Âdem aleyhisselamdan, Sûr’a üfürülünceye kadar yaşamış bütün insanların sayısının iki katı kadar sevap yazılır.) [R. Nasıhin]

(Arefe günü tutulan oruç, bin gün
[nafile] oruca bedeldir.) [Taberani]

(Arefede tutulan oruç, iki bin köle azat etmeye, iki bin deve kurban kesmeye ve Allah yolunda cihad için verilen iki bin ata bedeldir.)
[T. Gafilin]

(Arefe günü
[Besmele ile] bin İhlas okuyanın günahları affolup duası kabul olur.) [Ebuşşeyh]

(Arefe günü tutulan oruç, geçmiş ve gelecek yılın günahlarına kefaret olur.)
[Müslim]

(Şeytan, Arefe gününden başka bir günde daha zelil, rezil, hakir ve kinli görülmez.)
[İ. Malik]

(Allahü teâlâ, Arefe günü kullarına nazar eder. Zerre kadar imanı olanı affeder.) [Gunye]

(Rahmet kapıları dört gece açılır. O gecelerde yapılan dua, reddolmaz. Ramazan ve Kurban bayramının birinci gecesi, Berat ve Arefe gecesi.)
[İsfehani]

(Arefe gecesi ibadet eden, Cehennemden azat olur.)
[S. Ebediyye]

İbadet olarak ilim öğrenmek en faziletlisidir. İlmihal okumakla en uygun ilmi öğrenmiş oluruz.

3- Bugünü fırsat bilip dua etmeli! Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Duanın faziletlisi, Arefe günü yapılanıdır.) [Beyheki]

4-
Arefe gününü ibadetle, zikirle, tefekkürle geçirmeli, insanlara iyilik etmeye çalışmalı! Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Arefe gününe hürmet edin! Arefe, Allahü teâlânın kıymet verdiği bir gündür.) [Deylemi] (Hürmet etmek, günah işlememekle olur.)

(Arefe günü, kulağına, gözüne ve diline sahip olan mağfiret olur.)
[Taberani]

Kulağına sahip olmak, gıybet, çalgı gibi haram olan şeyleri dinlememektir. Eğer biz istemeden kulağımıza gelmişse, bize günah olmaz. Gözüne sahip olmak da, haram olan şeylere bakmamak ve mubah olarak baktığı şeylerden ibret almaktır. Diline sahip olmak ise, yalan söylememek, dedikodu etmemek, laf taşımamak, kötü söz söylememek, hatta boş şey konuşmamak, kimseyi diliyle incitmemek demektir. Bunlara riayet eden, Arefe gününü değerlendirmiş olur.

Bin İhlas okurken
Sual:
Hadis-i şerifte, (Arefe günü [Besmele ile] bin İhlas okuyanın günahları affolup duası kabul olur) buyuruluyor. Bunu okurken, ihtiyaç hâlinde, arada konuştuktan veya başka bir iş yaptıktan sonra devam etmenin bir mahzuru olur mu?
CEVAPHayır, bir mahzuru olmaz. Peş peşe okumak şart değildir. Mesela, bir kısmı sabahtan, bir kısmı öğleden veya ikindiden sonra okunabilir.

3 yorum:

2zannesi dedi ki...

Eski bayramların daha güzel geçtiği konusunda hemfikirim..Fakat herşeye rağmen insanın sevdikleri ile beraber olması çok güzel..İyi bayramlar..

Eyüp Yiğit Kartal dedi ki...

Ne güzel anlatmışssın....

eviminhuzuru dedi ki...

biz bu bayram sevdiklerimizden uzak olacağız malesef. Annemler ablamlar abimler yiğenlerim eşimin ailesi herkes memlekette ama gidemedik nasip.. O nedenle pek bayram havası yok evimizde yinede 3kişilik bir bayramı kutlayacağız evimizde arkadaşları komşuları gezeriz:)