saç dökülmelerine bitkisel çözüm

Kpss hazırlık döneminde pek çok şeyi ihmal ettiğimi söylemiştim. Bunlardan biri de saçlarım oldu malesef:( İhmal edilen her şey gibi saçlarımda bana tepkisini kendi yöntemlerince koydu:) Saçlarımda aşırı dökülme var hatta önlerde açılma oldu, Saç diplerim kurudu, cılız cansız bir hal aldı. Yıl dönümümüz için kuaföre gittiğimde saçların acil alarm veriyor bir an önce bakım yapmalısın dedi haklıydı ama saçlarımla uğraşamazdım:) Neyse ki kel kalmadan sınav bitti ve ben ilk iş bitkisel sabunlardan almaya karar verdim. Ablam Safran sabununu önermişti kendisi kullanmış ve dökülmeleri azalttığını söylemişti fakat burada safran sabunu bulamadım ben de zeytin yağlı defneli sabun aldım. Etkisini o kadar çabuk göstereceğini hiç düşünmemiştim. Saçlarımdaki dökülme azaldı. Canlandı parladı sanki cılız olan telleri kalınlaştı. Ben önce hiç şampuan kullanmayım dedim fakat sabun sanki biraz sertleştirdi saçımı bu benim işime geldi çünkü saçlarım cılızdı ancak gür saçlar için güzel olmayabilir. Bu nedenle son yıkamada çok az şampuan kullanıyorum ve saçlarım ipek gibi yumşacık. Şampuanıma da suna dumankayanın tavsiyesi ile bir tatlı kaşığı bal kattım. Saçları nemlendirip hava almasını sağlıyormuş.
Son olarak da birkaç diş sarımsağı iyice dövdüm, 10 tane fındığı iyice ezin (ben bu işlemi rendeyle yaptım fakat saçlarıma sürerken çok zorlandım hep döküldü siz iyice ezin ki karışımı rahat sürebilesiniz) birazda zeytin yağı döküp bir karışım elde edin ben bunları göz kararı yaptım siz saçınızın gürlüğüne göre ayarlayabilirsiniz. Saçlarıma sürdüm streç bantla sardım üstüne yemeni bağladım amacım o şekilde yatmaktı fakat 1 saat bile duramadım sanırım yağı fazla dökmüşüm kenarlardan boynuma doğru aktı:) faydalı diye tüm vicuduma yedirdim bende:) daha sonra güzelce yıkadım saçlarımı son durulama suyuna da yarım çay bardağı kadar elma sirkesi attım (bunu ara ara yapmanızı tavsiye ederim) saçlarımı duruladım. Mis gibi oldu sirkeydi sarımsaktı derken turşu gibi koktum sanmayın saçıma yerleşik bir koku kalmadı güzelce yıkarsanız sıfır koku kalıyor fakat sonrasında çamaşırlarınızı makineye atmanız banyoyuda pırıl pırıl yapmanız lazım:) Benim saçlarıma yaptıklarım bunlar artık  saçlarıma elimi her attığımda dökülen saç tellerim yok, dökülse bile birkaç tel, saç diplerimde kuruma yok saçlarım parlak. Sonuçta hepsi doğal yöntemler kimyasal hiç bir şey yok o nedenle zararsız fakaaatt alerjik durumu olanlar için ne sonuç verebilir bilemem o nedenle bu tarz seyleri yaparken de iyi araştırmak lazım..
Daha sonrada yüzüme uyguladığım maskeleri paylaşayım:)

5 yorum:

Mutluluklar Sokağı dedi ki...

merhabalar benim saçlarımda çok dökülür... paylaşımınız için teşekkür ederim.bilgilerinizden faydalanacağım...

eviminhuzuru dedi ki...

Ben faydasını gördüm umarım sizde fayda görürsünüz.

emreyle hayat dedi ki...

merhaba benim saçlarımda çok dökülüyordu, doktoruma söylediğimde demir ve birkaç vitamin için kan testi yaptı ve biotin B7 vitamini eksik çıktı.Bu saç dökülmesine sebebp oluyormuş.Solgar'ın bir vitaminini aldım kullanıyorum bakalım işe yarayacak mı :) sizin tarifleri de denemek isterim ama iş ve çocuk derken kendime vakit ayıramıyorum ki :)

eviminhuzuru dedi ki...

Bende tahlil yaptırdım fakat değerlerim normal çıktı. sadece kan düşük çıktı kan hapı verdi. malesefki yoğun olduğumuz zamanlar sadece kendimizi ihmal ediyoruz:(

kevser dedi ki...

bende denemeliyim, zira yakında tam anlamıyla Kel Kevser fesallili Rabbike venhar olacağım :(